Koty Maine Coon

Eir Svalbard Gost*PL czyli Irka, trochę nam ostatnio urosła.

Maine Coon to rasa pochodząca z Ameryki Północnej. Koty tej rasy wyróżnia wielkość (są jednymi z największych kotów domowych), inteligencja i żywiołowość.

Maine Coon to kot półdługowłosy średniego typu orientalnego. Średni ciężar dorosłego samca to 6 do 10 kilogramów, a samicy 4 do 7 kilogramów. Ciężar kotów Maine Coon sięga jednak często 11 kilogramów i więcej, a ich długość 1 metra. Okrywa włosowa składa się z dwóch warstw - podszerstka i włosów okrywowych. Ze względu na swoją budowę jest wodoodporna. Futro jest bardzo obfite na brzuchu i pośladkach, a na szyi układa się w charakterystyczną kryzę.

U kotów tych dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, jednak najbardziej rozpowszechnione jest brązowe umaszczenie typu tabby. Charakterystyczną cechą jest kanciasta głowa z dość długą kufą. Koty te mają duże, wysoko osadzone uszy zakończone pędzelkami.

W wyniku sterowanej selekcji stały się rasą nie tylko piękną, lecz przede wszystkim pożądaną ze względu na to, że jej przedstawiciele przywiązują się do człowieka i – w porównaniu z innymi rasami kotów i innymi gatunkami zwierząt domowych – są bardziej prospołeczne, towarzyskie i łatwiejsze we współżyciu.

Irka polująca na ciekawe owady i szeleszczące liście :)